TRT Belgesel Ödülleri sahiplerini buldu

Hurriyet.com.tr
7 Haziran 2018
“İstanbul’un Gözü”ne ABD’de “en iyinin iyisi” ödülü
7 Haziran 2018

TRT Belgesel Ödülleri sahiplerini buldu

TRT Belgesel Ödülleri sahiplerini buldu

Belgesel sinemada farklı yaklaşımları teşvik etmek üzere TRT tarafından bu yıl 10’uncusu düzenlenen Uluslararası Belgesel Günleri, İBB Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleştirilen Gala Gecesi ve Ödül Töreni ile son buldu.

   

  10-14 Mayıs 2018 tarihleri arasında 8 ayrı salonda 70’ten fazla belgesel gösteriminin yapıldığı organizasyon boyunca açık hava konserleri, söyleşiler, eğitim atölyeleri ve paneller gerçekleştirildi.

  TRT Genel Müdür Yardımcıları Osman Urgun, Tuncay Yürekli ve Zeki Çiftçi’nin yanı sıra TRT yöneticileri ve sanatçıların yoğun ilgi gösterdiği gala gecesi Göksel Baktagir ve İstanbul Sazendeleri’nin canlı müzik performanslarıyla renklendi.

  Gala’da bir konuşma yapan TRT Genel Müdür Yardımcısı Osman Urgun, hem ulusal hem uluslararası alanda çok sayıda belgeselciyi bir araya getirdiklerini ifade ederken, TRT Belgesel Günleri ile üniversite öğrencilerinin, meslekte başarılı olma yolunda ilk adımı attıklarını belirtti.

  Konuşmasında gündeme de değinen Urgun “İçinde bulunduğumuz bu coğrafyada yaşanan insanlık dramları belgeselciler sayesinde tarihe not düşülüyor. Görülmeyeni görmek, duyulmayanı duymak, belgeselciliğin ana kurallarından birisidir. İşte bunları konuştuğumuz bugünlerde, Kudüs’ten yine bizleri derinden sarsan haberler geldi. İşgal altındaki Filistin topraklarında, İsrail’in şehit ettiği her bir Filistinli kardeşimiz için büyük üzüntü duymaktayız. Bugün İsrail’in Filistin’de ördüğü bu utanç duvarı, katliama sessiz kalan dünya için kara bir lekedir. İnanıyorum ki bu utanç verici sessizliğin bir parçası olmayacaksınız” dedi.

  Urgun’un konuşmasının ardından 79 ülkeden toplam 624 belgesel filminin başvuru yaptığı TRT Belgesel Günleri Ödül Töreni’ne geçildi. Ödüller 9 farklı kategoride sahiplerini buldu. Ulusal Öğrenci Filmleri Kategorisi en iyi film ödülünü yönetmenliğini Batuhan Kurt’un yaptığı ‘Kurbağa Avcıları’ alırken, Ulusal Öğrenci Filmleri Kategorisi T.C. Kültür Ve Turizm Bakanlığı ödülüne yönetmenliğini Peyami Sefa Altıntaş’ın yaptığı ‘Hayat Nöbeti’ isimli belgesel layık görüldü. Yönetmenliğini Zeynep Altay’ın yaptığı ‘Naatra(Bekleyen)’ Ulusal Öğrenci Filmleri Kategorisi İstanbul Medipol Üniversitesi ödülünü alırken, Ulusal Profesyonel Kategoride en iyi film ödülünü ise Ümran Safter’in yönettiği ‘Sevan Bıçakçı: İstanbul’u Mücevhere Sığdıran Usta’ isimli belgesel aldı.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir