Fotomuhabiri Ara Güler’in hayatını ve fotoğraflarını konu alan “İstanbul’un Gözü” adlı belgesel film, dünyadaki ilk gösteriminin yapıldığı Washington DC Bağımsız Film Festivali’nde tüm kategorilerdeki yapımlar arasında “en iyinin iyisi” seçildi.

Festivalde belgesel kategorisinde yer alan “İstanbul’un Gözü” (The Eye of Istanbul) adlı film, uzun metraj, animasyon, kısa film gibi kategoriler de dahil, yarışan tüm filmler arasında “en iyinin iyisi” (best of best) ödülüne layık görüldü.

Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği ile Washington Türk-Amerikan Derneğinin (ATA-DC) sponsorluğunda Washington DC Bağımsız Film Festivali kapsamında pazar günü ilk kez gösterilen filmin yapımcısı Ümran Safter, düzenlenen ödül töreninden sonra konuştu.

Safter, “Festivalde aslında çok iyi filmler yarışıyordu. En iyinin iyisi bizim için biraz sürpriz oldu. Çok sevindim” dedi.

Yakında Türkiye’de de filmin galasını yapmayı planladıklarını Safter, dünya çapında tanınan ve bugüne kadar 1 milyondan fazla fotoğraf çeken Ara Güler’in 60 yılı aşan kariyerine ışık tutan filmin mayıs başında Los Angeles’taki Güneydoğu Avrupa Film Festivali’nde, 17-18 Mart’ta da Selanik Belgesel Film Festivali’nde gösterileceğini aktardı.

Safter, “Ara Güler’i bütün dünyaya tanıtmak istiyoruz. Hem kişiliğini hem fotoğraflarını hem de aslında İstanbul’u tanıtmayı amaçlıyoruz. Filmimiz sadece Ara Güler ile ilgili değil, esasen İstanbul ve Türkiye’nin tarihi ile de ilgili” dedi.