Yok Sayılan Kadının Hikayesi

“İstanbul’un Gözü”ne ABD’de “en iyinin iyisi” ödülü
7 Haziran 2018
Tarih yazan ama tarihin yazmadığı bir kadın
12 Aralık 2018

Yok Sayılan Kadının Hikayesi

Yok sayılan kadının hikayesi

Ümran Safter’in yönettiği, Ahsen Diner’in senaryosunu yazdığı “Kadın Olmanın Günahı” adlı film 5 Aralık tarihinde Kadir Has Üniversitesi’nde izleyici ile buluşacak…

Yok sayılan kadının hikayesi

Kadınların seçme ve seçilme hakkını elde edişlerinin yıl dönümünde, Cumhuriyet tarihinin ilk siyasi partisini kuran Nezihe Muhiddin uzun metraj belgesel film ile anılıyor. Ümran Safter’in yönettiği, Ahsen Diner’in senaryosunu yazdığı “Kadın Olmanın Günahı” adlı film 5 Aralık tarihinde Kadir Has Üniversitesi’nde izleyici ile buluşacak.
“Kadın Olmanın Günahı” ön yargılarla, yerleşik değerlerle, otoriteyle savaşan, cesur bir feminist kadının hikayesini anlatıyor. Film, unutulan, yok sayılan, tarih kitaplarında adı dahi hiç anılmayan bir kadını; Nezihe Muhiddin’i ve onun mücadelesini yeniden günışığına çıkarıyor.

Uzun metraj belgesel film, Nezihe Muhiddin’in izinden giden Türkiyeli feminist ve aktivistlerin, tarihçilerin, sosyologların tanıklığında, hüzünlü bir sonla biten feminist bir kadının hikayesini anlatırken Osmanlı dönemi ve Cumhuriyet’in kurulduğu yıllarda kadınların zorlu eşitlik mücadelesine de ışık tutuyor.

https://odatv.com/cesur-bir-feminist-kadinin-hikayesini-anlatan-film-izleyiciyle-bulusacak-29111840.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir