TİKA Makedonya Anı Evi
23 Nisan 2018

Sinopsis

Kadın Olmanın Günahı önyargılarla, yerleşik değerlerle, otoriteyle savaşan, cesur bir feminist kadının hikayesini anlatıyor. Unutulan, yok sayılan, tarih kitaplarında adı dahi hiç anılmayan bir kadını Nezihe Muhiddin’i ve onun mücadelesini yeniden günışığına çıkarıyor.

“Nezihe Muhiddin, 19 yaşında feminist makaleler yazmaya başladı, Cumhuriyet tarihinin ilk ve tek kadın partisini kurdu, kadınların seçme ve seçilme hakkı için mücadele etti. Bu yüzden tehditler aldı, dışlandı, hakkında davalar açıldı.  Terk edildi, unutuldu ve yapayalnız hayata veda etti.

Uzun metraj belgesel film,  hüzünlü bir sonla biten feminist bir kadının hikayesini anlatırken Osmanlı dönemi ve Cumhuriyet’in kurulduğu yıllarda kadınların zorlu eşitlik mücadelesine de ışık tutuyor. Bunu yaparken Nezihe Muhiddin’in izinden giden Türkiyeli feminist ve aktivistlerin, tarihçilerin, sosyologların tanıklığına başvuruyor.

12 Aralık 2018

Tarih yazan ama tarihin yazmadığı bir kadın

Kadın Olmanın Günahı’, Türkiye’de kadınların seçme ve seçilme hakkını elde edişinin 84. yıldönümünde, bu uğurda mücadelesine rağmen tarih sahnesinden silinen bir isme, Nezihe Muhiddin’e armağan. Paylaş […]
12 Aralık 2018

Yok Sayılan Kadının Hikayesi

Yok sayılan kadının hikayesi Ümran Safter’in yönettiği, Ahsen Diner’in senaryosunu yazdığı “Kadın Olmanın Günahı” adlı film 5 Aralık tarihinde Kadir Has Üniversitesi’nde izleyici ile buluşacak… Kadınların […]